Olovnaté sklo

Na první pohled možná velmi nesympatické slovo - olovo. Člověk si pod ním může představovat nebezpečné věci ve spojení s chemií, továrnami a všemožnými nástroji. Nemějte však žádné obavy! Olovnaté sklo si zamilujete na první pohled a níže si vysvětlíme, že obsah olova ve skle s sebou nese mnohé výhody...

Neboli olovnatý křišťál

Existuje více pojmů, kterými lze olovnaté sklo nazvat. Tak jako tak se jedná o druh skla, které je využíváno převážně k tvorbě skleněných váz, mís a dalších dekorací. Díky svému složení má skvělé optické vlastnosti, dobře odráží světlo a laicky řečeno, má větší jiskru než jiné druhy skla.

Skleněné mísy a vázy, které zazáří

Historicky si díky svým vlastnostem vydobylo české olovnaté sklo svůj věhlas a dodnes ho využívají mnohé české sklárny, často prémiové značky produkující výrobky i za desetitisíce korun. Není divu, že si mnozí umělci za svá díla účtují vyšší částky. Práce s olovnatým sklem je zpravidla náročnější než s jinými druhy a skla a vyžaduje dostatečnou zkušenost a zručnost každého skláře.

Kde olovo nechcete

Existují však kategorie výrobků, kde je obsah olova ve sklovině nežádoucí. Jedná se zejména o skleněné konvice na čaj, sklenice, skleněné dózy na potraviny, džbány nebo karafy. Např. sázavský výrobce SIMAX si zakládá na tom, že se olovo v jeho sklovině SIMAX nevyskytuje. Rovněž tak kadmium. V produktové kartě každého výrobku v našem e-shopu naleznete označení, zda je daný výrobek bez obsahu olova. Neznamená to však, že pokud např. daná sklenka certifikát "bez obsahu olova" nemá, může být zdraví nebezpečná. Olovo se může ve sklovině vyskytovat v minimální míře bez dopadu na vaše zdraví.